Оксана Афонина
"Бидний хөл доор юу байна" хүрээлэн буй орчинтой танилцах GCD-ийн хураангуй
зорилго: танилцуулах хөрстэй хүүхдүүд, түүний онцлог шинж чанар, ургамлын амьдрал дахь үнэ цэнэ. Хөрсний зарим оршин суугчидтай хамт материйн эргэлт, үүсэх мөөг, шороон үүрэгтэй ухамсартай амьд ба амьгүй зүйлийн объектод зөв хандах.
Материал ба тоног төхөөрөмж: Зурагт хуудас Газар доорхи хаант улс, шороо - хөрс, цагаан цаас, хүүхэд бүрт томруулдаг шил, намрын зураг, зурагт хуудас “Амьдрахдаа санаа тавь”, мод дээр ургадаг мөөг.
Хичээлийн явц.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Өчигдөр манай найз Лаппик зочилж, бидэнд маш үнэтэй бэлэг болох шидэт газрын уут авчирлаа. Энэ газрыг түүнд газар доорхи хаан шилжүүлжээ. Энэ бол ид шидийн хөрс байсан гэж ярьдаг - ургамал ургахад тусалдаг. Илүү сайн өсч хөгжихийн тулд үүнийг гэрийн эзэддээ авч үзье. Далд газар хаан нь түүний хаант улсыг харуулсан зурагт хуудсыг бидэнд гардуулав. Ингээд зурагт хуудсыг үзье. Энэ газар яагаад ид шидтэй юм бэ? (Хүүхдийн таамаглал)Байна. Тиймээс энэ нь зөвхөн дэлхий ч биш Тэр ургамлыг хооллож, усалдаг бөгөөд түүнд хуурай навч, мөчрөө өгдөг.Хөрсөнд олон оршин суугчид байдаг: шороо, хулгана, аалз. Энэ бол таны харахгүй байгаа бүхэл бүтэн Далд ертөнц юм! Өнөөдөр би түүний талаар танд хэлэх болно. Газар доорхи хаант улсад маш олон амьд хөрсний амьтад байдаг (зарим нь маш жижиг тул тэдгээрийг микроскопоор шалгах боломжтой байдаг). (хааны шоу)Байна. Далд газар хаан өөрийн харьяатуудад маш их хайртай. Энд маш олон хүмүүс түүний хаант улсын дээвэр, хөрсөөр алхаж байгаа нь үүнийг хамгаалах ёстой гэж огт бодоогүй байна. Тийм, тэр ч байтугайбухимдсантоостой, тэр нь тэдэнд бохир! Тэрээр Эх Дэлхийд маш их хайртай. Нэгэн цагт хүмүүс эх дэлхийгээ гүн хүндэтгэдэг байв. Тэд шинэ өдөр эхлэхийг угтаж, дэлхий, сувилагч нараас уучлал гуйжээ
"Би чиний жижиг зүйлийг урж хаясан
Сохо хурц, тэсрэх чадвартай
Энэ нь өнхрөхгүй байсан
Би самсаа хусаагүй
Би тахианы махыг хүнд дарамт шахав
Зэвэрсэн төмөр шүдтэй ”гэсэн.
Бид ойд үүнийг бас санах ёстой
Хөгжилтэй, хөгжилтэй
Идэж, бас архи уу ...
Гэхдээ эргэн тойронд банкууд байсан,
Гилгэр хальсан, булчирхай, колбо ...
Тэднийг энд орхиж болохгүй!
Энд ойд хогоо хаяв, танихгүй хүн
Өөрөө аваад яв!
Дараа нь багш газар шороог, цагаан цаасан хуудсуудыг тарааж өгдөг. Хүүхдүүд үүнийг буталж, ургамал, хайрга, шавьж эсвэл холтосны үндсийг олохыг урьдаг. Хүүхдүүд олж мэдсэн зүйлийнхээ талаар ярьдаг. (багш нь юу олж мэдсэнээ тоймлодог).
Танд хамгийн их таалагдсан зүйл юу вэ? Багш нь газар доорх Хааны дүр төрхөөр хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг.Чи юу гэж бодож байна: "Тэр яагаад тийм харанхуй юм бэ?"(Хүүхдийн хариултууд)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, залуус газар доор угааж байх шаардлагагүй, гэхдээ гараа хараарай - тэд ямар өнгөтэй вэ? (Браун, хар)Байна. Одоо дэлхийн нэг хэсгийг аваад тэдэнд зориулж ямар нэгэн юм зур. (Хүүхдүүд зурдаг)
Зургийг ямар өнгөтэй авсан бэ? Газар доорх хаант улсад цөөн тооны өнгө байдаг - хар, хүрэн, саарал, гэхдээ тэд өөрийнхөөрөө үзэсгэлэнтэй байдаг. Зурагт хуудас дээр дүрслэгдсэн хөрсийг хараарай. Тэр давхаргын бялуу шиг харагдаж байна. Энэ бол хамгийн харанхуй зурвас, үүнээс ч их юм "Хоол" ургамлын хувьд. Олон тооны алдаанууд, бүх төрлийн үндэс, авгалдай байдаг. Бид Газар доорх ертөнц рүү гүн орох тусам төдий чинээ бага байх болно "Хоол" ургамал, цөөн тооны үндэс, хөрсний оршин суугчдын хувьд. (Зурагт хуудас үзэх).
Underground King-ийн залуус барьцаалагчтай байдаг - эдгээр нь түүнд тусалдаг жижигхэн гномууд юм. Одоо би та нарыг gnomes болгон хувиргах болно. Үүнийг хийхийн тулд тойрог дээр зогсоод гар барьж, нүдээ ань
Cribble-crab-booms, чамайг gnomes болгон хувиргадаг. За, гномнуудыг эвшээх хэрэггүй, харин миний араас давт.
Өглөө нь гномууд ой руу явав (Явцтай алхам)
Замдаа мөөгийг олов (Тиллс урагш, шулуун
Дараа нь нэг, хоёр. гурван! (Торсоор хажуу тийш)
Дахиад гурав гарч ирэв! (Гараа хажуу тийш, дараа нь доошоо)
Тэгээд мөөг нь (Урагшаа хазай, шалан дээр гараа сунгана)
Одууд сургуульдаа хоцорч байна (Толгойгоо хажуунаас нь сэгсэрнэ үү.
Тэд гүйж очоод яарав (орондоо ажиллаж байгаа)
Мөөг нь бүгд унав! (Суух)
Эдгээр нь инээдтэй гномууд юм. Crabble-crab-booms таныг хүүхдүүдэд хувиргадаг. Одоо тэгээд гэрийнхээ байшинд очиж, хөрсний хөрсийг харцгаая. Товшиж тодорхойлно уутэр ямархуух вэ: дулаан эсвэл хүйтэн, хуурай lil нойтон. Багш нь хүүхдээс хаанаас гардаг талаар бодохыг санал болгодог "хоол" хөрсөнд. (Хүүхдийн таамаглал).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Байгаль бол жинхэнэ илбэчин юм. Бүх зүйлийг ийм байдлаар зохион байгуулалттай хийсэн тул юу ч дэмий хоосон зүйлд үрэлгэн биш болно. Намрын улиралд модноос навч унаж байгааг та нарын хэд нь харсан бэ? Дараа нь тэд хаашаа явах вэ? Эцсийн эцэст, жил бүр маш олон навчнууд газарт унаж, дараа нь хаа нэг газар алга болдог. Үүний нууц нь эдгээр унасан навч, хуурай мөчир, хожуул нь ид шидээр баялаг хөрсөнд орж, ургамлын гаралтай хоол хүнс гарч ирдэг. Одоо би та байна Би эдгээрийг танилцуулах болногазар өөрчлөгдөөгүй, хуурай навчис, мөчрөөр овоолдоггүй. Зурагт хуудсыг хараарай - энэ бол шороон шувуу! Түүнд газар доор хийх зүйл их байна. Түүний дотор хамаатан саднаа доромжилсон залуус байхгүй гэж найдаж байна.
Хорхойнууд ойд амьдардаг
Байгалийн эх тэдэнд амьдрал өгсөн
Тэд бүгд өөрсдийн гэсэн асуудалтай байдаг.
Та тэднийг зам дээр харах болно -
Гомдохгүй, харин алхам алхмаар яв.
Хүүхдүүд ээ, өт нь газарт юу хийж байна гэж та бодож байна? (Хариултууд) Хорхой нь хуурай навчийг хөрсөнд хувиргадаг. Одоо мөөгтэй уулзахБайна. Та хэд нь мөөг түүж байсан бэ? Ямар төрөл? Хэн мөөгийг нь бүдэрч, эсвэл зүгээр л түүж авсныг хүлээн зөвшөөрөх үү?
Ойд олон янзын мөөг байдаг ...
Та хүрч болохгүй.
Тэднийг сагсанд бүү цуглуул,
Гэхдээ бас бүү тогш
Ойн амьтад тэдэнд хэрэгтэй:
Чантерелл, зараа, туулай ...
Тэд зөвхөн хүмүүсийг иддэггүй:
Grebes дээр агарикс нисэх - хор!
Гэхдээ ойн араатны хувьд ч гэсэн
Тэр мөөг нь ашигтай, сайн байдаг.
Мөөг нь хожууланд тусалдаг, хуурай мод хөрс болж хувирдаг. Мод хөгшрөхөд ийм мөөг нь суурьшдаг. (мөөгний дэлгэц)Байна. Хэзээ нэгэн цагт бүрэн хөгширч үхэх юм бол мөөг нь хөрс болж хувирна.Газар доорхи хаан нь мөөгийг маш сайн хамгаалдаг: болон идэж болох, хортой. Тэд бүгд хаант улсад хэрэгтэй.
Багш бодохыг санал болгож байна : "Шавьж, мөөг алга болвол юу болох вэ?"(Хүүхдийн хариултууд)
Дүгнэлт: Ургамал, амьтад нуга, цөөрмийн оршин суугчидтай адил газар доорх хаант улсад амьдардаг. Тэд дэлхийг хөрсөнд оруулах зориулалттай. Бид дэлхийн доорх бүх оршин суугчдыг сайтар бодож, хамгаалж, хамгаалах хэрэгтэй "байшин" амьдарч байгаа газар
Тэгж байж бид энэ дэлхий дээр амьдардаг
Заналхийлэхгүйгээр тангараглаагүй
Сайн хөршүүд шиг
Эсвэл сайн найзууд
Эр хүн бай, эр хүн бай
Та эх орондоо байна!
"Бидний хөл дор" хичээлийн хураангуй Зорилго: хүүхдүүдийг элс, шаврын онцлог шинж чанаруудтай танилцуулах, харьцуулах, хоорондоо ялгаа нь. Эдгээр бодисын шинж чанаруудын илрэлийг (туршилт) олоорой.
Гадаад ертөнцтэй танилцах бүлгийн хичээлийн конспект "Биднийг юу хүрээлдэг вэ?" Гадаад ертөнцтэй танилцах бүлгийн хичээлийн конспект: "Биднийг юу хүрээлдэг вэ?" Хичээлийн зорилго, зорилтууд: 1. Амьдралын туршлага дээр үндэслэсэн.
Танин мэдэхүйн хөгжлийн танин мэдэхүйн хөгжлийн синопсис. "Хөл дор эмийн сан" Зорилго: Хүүхдийг plantain plantain-тэй танилцуулах. Зорилтууд: - таримал ургамлыг тухайн нутагт ургадаг бусад ургамлаас ялгаж сурах.
"Эмийн санд таны хөл дор" сэдэвчилсэн алхалт. ОХУ-ын Самара хотын дүүргийн нэгдсэн эмнэлгийн 411 дүгээр сургуулийн сургуулийн өмнөх боловсролын сургууль, 443107,.
Бага сургуулийн "Бидний хөл дор юу байна вэ?" Гэсэн хичээлийг бид хүрээлэн буй ертөнцөд сурч байна. Сэдэв: Бидний хөл дор юу байдаг вэ? Зорилтууд: "далд" объект болох "амьгүй зүйлийн объект" гэсэн ойлголтыг бий болгох, бага ангийн мессеж юм.
Бусадтай танилцах, яриаг хөгжүүлэх тухай хичээлийн хураангуй "Цайны сав суулга. Хүүхдийн хүүхэлдэй бол бидний зочин "Зорилго: Цайны аягатай танилцах, яриа идэвхжүүлэх. Даалгавар: 1. Хүүхдийг цайны хэрэгслийн нэрс, цайны аяга, аяга, таваг,.
Гадаад ертөнцтэй танилцах тухай конспект "Юу? Хаана байна? Хэзээ вэ? " Хөтөлбөрийн агуулга: Боловсролын үйл ажиллагааны явцад хүрээлэн буй орчин, нийгмийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.
Бага насны асрамжийн бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах тухай хичээлийн хураангуй Зорилго: Хүүхдийн хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх. Хүүхдийг зэрлэг амьтадтай танилцуулах, хүүхдүүдэд биеийн хэсгүүдийг ялгаж, нэрлэхийг заах.
"Бидний эргэн тойрон дахь агаар" дунд бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах тухай хичээлийн хураангуй. Зорилтууд: 1. Агаарын шинж чанар, түүнийг илрүүлэх аргуудтай танилцах. 2. Бидний эргэн тойронд үл үзэгдэх агаар байгаа эсэхийг нотол.
НОГООН хүрээлэн буй ертөнцтэй танилцах NOD "SENIOR GROUP MBOU дахь" ХУРАЛДААН СУРГУУЛЬ "DNIPROVSKAYA SOSH" ЗОХИОН БАЙГУУЛЛАГУУД 1 Багшийн бүтэн нэр, багш Л.Вдовина, сурган хүмүүжүүлэгч MBOU.
Хэн дутуу амьдардаг вэ?
Даурын тал нутаг хөрсний оршин суугчдын өвөрмөц онцлог шинж чанараараа онцлог юм. Энэ талаар М.В. Ломоносовын нэрэмжит Экологи, хувьслын хүрээлэн А.Н. Северцовын RAS.
8-р сарын эхээр Москвагийн Даурскийн нөөцөд эрдэмтэд хөрсний судалгаа хийжээ. Зорилго нь хээрийн экосистем дэх хөрсний амьтан, бичил биетний олон янз байдлыг үнэлэх явдал юм. Энэхүү ажил нь Оросын суурь судалгааны сангийн "Оросын талбайн хөрсөн дэх хортой хүнсний сүлжээнүүдийн үйл ажиллагааны газарзүйн онцлог шинж чанарууд" төслийн хүрээнд хийгдэж байна. Дашрамд хэлэхэд, Забайкалиагийн нутаг дэвсгэрт ийм шинжлэх ухааны судалгаа анх удаа хийгдэж байна.
Эрдэмтдийн баг нөөцлөлтийн Ималкинский, Уточинский, Адон-Челонскийн хэсгүүдэд судалгаа шинжилгээ хийх зорилгоор дээж авчээ. Үүнийг хийхийн тулд ажилчид 25х25 см, 15 см гүнд гадаргуугийн хөрсний давхарга ухаж, мезофауна буюу нүцгэн нүдээр харж, гараар цуглуулж болох амьтдыг - өт, миллипед, модны бөөс зэргийг анх сонгосон. Бага хэмжээтэй сээр нуруугүй амьтдын хувьд - хэмжээ нь 2-оос 0.1 мм-ийн хооронд байдаг карапас хачиг, хавирга, бусад. Үүнээс гадна, авсан дээжийн дагуу эрдэмтэд хөрсний хамгийн жижиг оршин суугчдыг судлахаар төлөвлөж байгаа бөгөөд хэмжээ нь 0.1 мм-ээс бага байдаг - эдгээр нь хөрсөнд амьдардаг мөөгөнцөр, бактери, протозоа ба нематод юм.
"Хөрсний мезофаунагийн хөрсний бүтцийг харахад Даурын тал нутаг нь тэдгээрийн амьдардаг сээр нуруугүй амьтдын дунд нэлээд өвөрмөц байсан гэж хэлж болно" гэж экспедицийн тэргүүн, биологийн шинжлэх ухааны доктор Константин Гонгальский хэлэв. - Шавьж, тэдгээрийн авгалдай энд давамгайлж байгаа бол манай орны бусад бүс нутагт хорхой, шороо, хоёр хөлтэй шар будаа, модон бөөс зэрэг нь ихээхэн үүрэг гүйцэтгэдэг.
Эрдэмтэд мөн нөөцийн гурван судлагдсан хээрийн талбайн хөрсний мезофаунагийн хөрсний найрлагад нэлээд ялгаатай байгааг тэмдэглэжээ.
Хөрсний амьтныг судлах нь түүний найрлага нь юу вэ, бие биетэйгээ хэрхэн харьцдаг, экосистем болон түүний зарим функцэд хэрхэн нөлөөлж байгааг ойлгохын тулд шаардлагатай байдаг. Жишээлбэл, хээрийн бүс, нүүрстөрөгчийн давхар ислийг шингээх зэргээс шалтгаалан органик задрал. Ийм өгөгдөл нь нөхөн сэргээлт, эдийн засгийн үйл ажиллагаанд ашигласан газрын үнэ цэнийг үнэлэхэд шаардлагатай байдаг.